full screen background image
Delian | Site Map

Delian Türk Lokumu
16.08.2017

Lokumun hikayesi çeşitli kaynaklarda 18.yüzyılın sonlarına doğru sert şekerlerden sıkılan  Abdülhamit'in yumuşak şekerleme isteği üzerine açılan bir yarışma sonucunda Ali Muhiddin Hacı Bekir tarafından keşfedildiği şeklinde belirtilmek ile birlikte bazı diğer kaynaklara göre 15. Yüzyıldan itibaren Anadolu’da üretilmekte olduğu da rivayet olunmaktadır.


ReadMore

IP Sertifikalandırması
21.06.2017

İsveç standartlarına göre organik ürün belgelendirme kuruluşu Kiwa, Delian AB-İsveç firmasının 
Sigill Kvalitetssystem AB tarafından geliştirilmiş olan  IP Food Basic Sertifikasının güncel versiyonuna uygun olduğunu belirtmiştir.

Sertifikanın kapsamı:
Kurutulmuş  meyve, kuruyemiş,kurutulmuş ve turşu halindeki sebzelerin İsveç'te toptan ithalatı ve işlenmesi,dağıtım ve satışı 


ReadMore

Güneşte Kurutulmuş Domates
13.01.2017

Kurutulmuş domatesin ilk kez nerede ve ne zaman kullanıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte M.S 700 yıllarında Güney Amerika’daki Aztek’ lerin  tüm yıl boyunca kullanabilmek üzere yetiştirdikleri domatesleri tuzlayarak güneşte kuruttukları bilinmektedir. Daha sonraki dönemlerde ise  başta İtalya olmak üzere Akdeniz ülkelerinin çoğunda domateslerin yaz güneşinde evlerin seramik damlarında kurutulduğu gözlenmiştir.


ReadMore